Přejít k obsahu

logo_se sg

                                                                                                                                                                                                   

 

Herzlich Willkommen am Lehrstuhl für deutsche Sprache

Informationen über den Lehrstuhl finden Sie hier.

Unten im Text finden Sie aktuelle Informationen und Mitteilungen für unsere Studierenden, Bewerber/innen und die Öffentlichkeit.

Vítáme Vás na stránkách katedry německého jazyka

Informace o katedře najdete zde.

Níže najdete aktuální infomace a oznámení pro stávající studenty, uchazeče a veřejnost.

Welcome to the Department of German language

Information about the department here.
See further information and instructions for our students, applicants and the public below.
 

  Wir sind auch auf Facebook zu finden, besuchen Sie uns!

Jsme také na facebooku, navštivte nás!

Visit us on Facebook!

_________________________________________________________

AKTUALITY:

 • 11.1. je sekretariát z důvodu dovolené uzavřen. Děkujeme za pochopení!

 • Studenti, kteří musí ještě splnit nějaký písemný test u paní profesorky Höppnerové, tak mohou učinit po předchozí domluvě se sekretářkou během úředních hodin sekretariátu.

Höpp 1Höpp 2

 • 6. lange nacht

 • Tohoto čtení by se určitě měli účastnit studenti, kteří budou mít příští rok předmět KNJ/KOMIN (2. ročník Mgr.). V tomto předmětu se bude příští rok pracovat právě s texty pana Biskupka. Pokud přijdete dostanete i speciální předvánoční NJPX prémie!
 • Biskupek

 • V sobotu 10. listopadu se uskutečnila již třináctá exkurze po stopách německého osídlení západních Čech "Bylo tu, není tu...", tentokrát do Slavkovského lesa, na území bývalého vojenského výcvikového prostoru Prameny. Překvapivé množství zájemců vytvořilo kolonu pěti aut v čele s minibusem. Navštívili jsme bývalé lázně v Pramenech (díky jejichž neúspěšné obnově se obec stala snad nejzadluženější v celé republice), rozhlednu v Krásně (odkud jsme ale pro mlhu nic neviděli), jedno zcela zaniklé hornické město (Litrbachy/Čistá) a tři další zaniklé vesnice (Vranov, Krásná Lípa, Smrkovec). "Eindrucksvoll" byla jistě i procházka po obci Rovná, kterou komunisté - jako jedinou - v území bývalého vojenského prostoru později znovu postavili. A došlo i na vyprávění o strašlivém mordu za první republiky, pózování u vojenských bunkrů z 50. let 20. století a sklizeň volně rostoucích žampiónů!

DSC_0630

 • Vazene kolegyne, vazeni kolegove,
  katedra nemeckeho jazyka vyhlasuje vyberove rizeni na mista v pobytovych programech Erasmus a Inter. K dispozici jsou mista na kalendarni rok 2019 (Inter) a na akademicky rok 2019/2020 (Erasmus). V pripade Erasmu mate k dispozici mista na nasledujicich univerzitach: Klagenfurt, Chemnitz, Muenster, Flensburg, Regensburg, Graz a NOVĚ by již měla být připravena smlouva s Kirchliche Paedagogische Hochschule WIEN/KREMS (!!!). V ramci programu Inter zalezi vyber ciste na Vas. Pokud mate o tato mista zajem, musite prosim splnit nasledujici podminky: 1. Prihlasit se do 4.12. do 12.00 mailem Mgr. Chavikove (ichavik@knj.zcu.cz). Do prihlasky uvedte prosim: jmeno, obor a rocnik, ktery studujete; studentske cislo, mail, telefon, univerzitu, o kterou mate zajem, a v jakem semestru chcete vyjet. 2. Do 4.12. do 12,00 prineste na katedru vyplnenou prihlasku, kterou najdete na http://international.zcu.cz/erasmus/studijni_staz_page/formulare.html . S dotazy se prosim obracejte na mne - nejlepe osobne v konzultacnich hodinach.
  Hodne uspechu preje M. Voltrova, KNJ

 • Srdečně Vás zveme na přednášku prof. Dr. Krolla z TU Chemnitz. Přednáška k tématu evropské moderny proběhne 29.11.2018 od 11.10 do 12.40 v místnosti CH 212.

 • erasmus
 • překladatelská soutěž

 • Srdečně Vás zveme na informační schůzku k DAAD stipendiím. Dozvíte se všechno důležité o přihlášce ke stipendiím k internacionálním magisterským programům v Německu (NJ, AJ), výzkumým projektům (NJ, AJ) a letním jazykovým kurzům (pouze NJ pro jazykové úrovně B1 - C1) v Německu. Schůzka se koná 31.10.2018 od 13:00 do 14:00 v místnosti CH 303 (Chodské náměstí 1). Schůzka bude probíhat v anglickém nebo německém jazyce. Uchazeči, kteří budou pro přihlášku potřebovat potvrzení o jazykové úrovni, se mohou účastnit jazykového testu, který se koná (7.11. ve 12:30 v KL 213 nebo 20.11. v 15:00 v KL 206). Dotazy k informační schůzce a k testům směřujte v německém nebo anglickém jazyce na Dr. phil. Bernhard Chappuzeau (chappuze@knj.zcu.cz). Více informací ke stipendijním programům naleznete pod následujícím odkazem www.daad.cz.

 • stahlbylo tu, není tu...

 • Studenti, kteří chtějí zařídit individuální způsob plnění studia musejí dodržet tento postup:
  • doručení papírové žádosti na sekretariát katedry (osobně nebo poštou), skenované žádosti zasílané mailem nemůžeme akceptovat
  • k žádosti doložte všechny přílohy (pracovní smlouva, potvrzení od lékaře, apod.)
  • katedra vyřídí vaší žádost centrálně - nebudete tedy chodit za každým vyučujícícm jednotlivě
  • po vyřízení zašle katedra žádost ke schválení na studijní oddělení (o této skutečnosti Vás budeme informovat)

 • Připomínáme studentům, že máte povinnost účastnit se výuky v prvním týdnu semestru. Pokud se nemůžete dostavit nebo budete plnit předmět individuálně, je i tak důležité, abyste vyučujícího kontaktovali!

 • ZČU má pro rok 2018 otevřen přístup do více než 18.000 titulů odborných elektronických knih od vydavatelství Elsevier, Springer, Wiley a Taylor&Francis. Bližší informace s odkazy na seznam titulů e-knih jsou uvedeny: http://www.knihovna.zcu.cz/elektronicke-informacni-zdroje/e-knihy.html

  Na konci roku 2018 pak bude pro konsorcium veřejných výzkumných institucí trvale zakoupena (z finančních prostředků Národní technické knihovny)  část těchto titulů e-knih dle nejvyššího využívání.


 • Literatur im Unterricht? Die KOMIN-Studenten haben gezeigt, dass es geht! Wie es geht, können Sie in unserem neuen, praxisorientierten Buch lesen.

 • Ist Deutsch wirklich an der Grenze?
  Unsere Kollegen haben über dieses Thema diskutiert und aus den Beiträgen ist ein neues Buch entstanden. Wenn jemand das Buch durchblättern will, findet er das Buch in der Bibliothek oder am Lehrstuhl.

naše publikace

 • Dovolujeme si Vás informovat o novém projektu, který umožňuje využít bezplatně mezinárodní meziknihovní službu ze dvou zúčastněných německých knihoven:
  Technische Universität Chemnitz - Universitätsbibliothek a Hochschule Zittau/Görlitz - Hochschulbibliothek.

Jedná se o projekt "Prostor učení - Knihovnická informační platforma".
MMVS (mezinárodní meziknihovní výpůjční služba) v projektu byla zahájena 1. ledna 2017 a končí 31. října 2018.
On-line katalogy jsou k dispozici na těchto adresách –
https://katalog.bibliothek.tu-chemnitz.de/ http://opac.bibliothek.tu-chemnitz.de/libero/WebOpac.cls
a
https://katalog.hszg.de/

V případě zájmu kontaktujte paní Radku Čechovou na adrese rcechova@uk.zcu.cz nebo osobně v Pedagogické knihovně na Klatovské.
Formuláře pro výpůjčku jsou k dispozici na této adrese –
http://www.knihovna.zcu.cz/formul…/…/Objednavka_vypujcky.pdfChemnitz


 

 • Upozornění: Student je povinen dostavit se první týden semestru do výuky nebo minimálně kontaktovat vyučujícího. Pokud se student nebude informovat o podmínkách k získání zápočtu nejpozději do konce druhého týdne semestru nebo se neomluví vyučujícímu nebo vedoucí KNJ, nezíská zápočet.
 
 
 • Seznam předmětů s povinnou docházkou (předměty KNJ vyznačeny červeně) ke stažení.
 
 

Patička