Umělecká činnost FPE

Intenzivní umělecká činnost je na FPE realizována především v oboru hudební a výtvarné výchovy a kultury. O její kvalitě svědčí i vysoký počet tzv. RUV bodů (slouží k hodnocení uměleckých výstupů na národní úrovni) získávaný FPE, která se v tomto ohledu řadí mezi nejúspěšnější pedagogické fakulty v ČR.

Ve výtvarném oboru působí množství významných osobností české i zahraniční umělecké scény: prof. ak. soch. Kurt Gebauer, dr. h. c., prof. ak. mal. Dalibor Smutný, MgA. et MgA. Aleš Zapletal, Ph.D., Mgr. et MgA. Stanislav Poláček, Mgr. Naděžda Potůčková. V oblasti dějin a teorie umění zde působí: doc. PhDr. Jaroslav Bláha, Ph.D. a Prof. Dr. Johannes Kirschenmann, Mgr. Lenka Kovaříková, Ph.D., Mgr. Jitka Šosová, Ph.D. Více naleznete na webu KVK.

Z nejvýznamnějších výstav a ocenění těchto osobností lze jmenovat například:

  • Kurt Gebauer – retrospektivní výstava Kurt Gebauer, Veletržní palác, Národní galerie 2020-2021. Kurt Gebauer byl jmenován Českou akademií vizuálního umění Umělcem roku 2020.
  • Dalibor Smutný – Rasochy, Galerie 13, Západočeská galerie Plzeň, 2007.
  • Jaroslav Bláha – Výtvarné umění a hudba. Tvar, prostor a čas I/1,2, Togga 2012, 2014.

Umělecká činnost na katedře výtvarné výchovy a kultury zahrnuje od klasických technik kresby, grafiky a malby, přes keramickou a sklářskou tvorbu, tvorbu ve veřejném prostoru, land art, umění instalace, performance i konceptuální umění, dále pak tvorbu fotografickou, filmovou, videoart, po soudobé přístupy multimediální tvorby. Přehled umělecké a výstavní činnosti studentů naleznete ve virtuální galerii katedry nebo v aktualitách a archivu na webu KVK .

V hudebním oboru se věnujeme hlavně interpretaci artificiální hudby. Studenti hudební výchovy a kultury vystupují při různých příležitostech i na katedrálních koncertech sólově nebo s Plzeňským akademickým sborem. Informace o aktuálních akcích najdete na webu katedry. Mezi pedagogy katedry působí několik výkonných umělců: pěvkyně Lucie Hilscherová, violistka Jitka Hosprová, varhaník, cembalista, sbormistr a dirigent Vít Aschenbrenner, skladatelé Jan Vičar a Jiří Bezděk.

V. Aschenbrenner

Cembalista, varhaník a dirigent. Vede soubory Kolegium pro duchovní hudbu a Consortium musicum, specializuje se na hudbu 18. století. Na svém kontě má řadu obnovených premiér zejména liturgických děl pocházejících z hudebních archivů jihozápadních Čech od ve své době renomovaných autorů z českých zemí (František Xaver Brixi, Šimon Brixi, Cajetanus Vogel, Antonín Syrůček, Joseph Anton Sehling aj.). Další informace o Vítu Aschenbrennerovi se dozvíte zde.

Lucie Hilscherová – pěvkyně

Patří mezi vyhledávané koncertní pěvkyně v oboru písňovém i oratorním, s oblibou se věnuje také interpretaci skladeb současných autorů. Spolupracovala např. s BBC Symphony Orchestra, London Symphony Orchestra, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Bach-Collegium Stuttgart, Radio-Sinfonieorchester Stuttgart des SWR, Českou filharmonií, PKF-Prague Philharmonia, Symfonickým orchestrem hl. města Prahy FOK, Collegiem 1704 nebo Filharmonií Brno. Webové stránky Lucie Hilscherové si můžete prohlédnout zde.

Jitka Hosprová – violistka

Mezinárodně uznávaná koncertní umělkyně vystupuje na řadě světových festivalů – Pražské jaro, Pražský podzim, Smetanova Litomyšl, Cupra Musica Festival. Sólově vystupovala v Londýně, Paříži, Vídni, Stockholmu, Santiagu de Chile, Washingtonu D.C, New Yorku a jinde. Ztělesňuje dynamické pojetí klasické hudby. Webové stránky Jitky Hosprové si můžete prohlédnout zde

Jan Vičar

Je autorem mnoha skladeb a jeho kompozice jsou koncertně uváděny a vydávány tiskem v České republice i v zahraničí. Sedm autorských CD (Vivat universitas!, Zpíváme si, Ej, Janku!, Přeludya, Cesta k slunci, Píseň starého blázna, Vysoko hvězda) bylo kladně přijato domácí i zahraniční hudební kritikou. Jeho sbory a písničky pro děti na verše Jiřího Žáčka vzbuzují na autorském kanále „Zpíváme si“ (YouTube, 2022) zájem desítek tisíc diváků a posluchačů po celém světě.

Jiří Bezděk

Hudební skladatel, jeho komorní skladby se koncertně uvádějí doma i v zahraničí. V současné době se specializuje na melodram.